14 lip 2016

Ogród zimowy, czyli dlaczego w lecie piszę o zimie

Z racji tego, że pogoda w całej Polsce jest taka jak każdy widzi i choć ponoć lato w pełni, to coś tu jednak nie gra.
Dlatego może właśnie ta pogoda może to, że jednak lato, sama nie wiem, ale jakoś tak zaczęłam sobie marzyć jak by to było miło, mimo kiepskiej aury być blisko natury, oglądać sobie w ciepełku ogrodowe roślinki, patrzeć na padający deszcz i mieć piękny i niczym nie przesłonięty widok na te cuda....
ale jak to zrobić ?, co latać od okna do okna, taras czy balkon odpadają, jakoś nie uśmiecha mi się sterczeć na balkonie, gdyż osobiście tylko takowy posiadam.
Więc co, jak wykorzystać czas urlopu z brzydką pogodą, która zmusza nas do siedzenia w domu, jak i czasami urlop, który spędzamy w domu, dlatego wymyśliłam sobie, że jakbym żyła w swoim idealnym świecie, to zapewne bym miała piękny zimowy ogród, o którym pomyślałabym już na etapie projektowania.
Piękne marzenie, nieprawdaż.
Dlatego dziś u mnie zagoszczą ogrody zimowe, a właściwie wybrane inspirację, choć nazwa ogród zimowy w pełni lata jakoś nie wzbudza entuzjazmu, to uważam, że niektóre z nich w cale nie są typowymi ogrodami, tylko przedłużeniem pomieszczenia użytkowego domu, pięknie powiększają przestrzeń, sądzę, że siedząc w takim oszklonym pomieszczeniu ma się wrażenia bycia w samym centrum ogrodu, musi to być niesamowite wrażenie i to o każdej porze roku.

Według mnie ogród zimowy może, mieć kilka funkcji.
Może być zarówno zadaszeniem tarasu jak i również jego zamknięciem




































Może być kolejnym pięknym pokojem w naszym domu









A także może być miejscem na kształt takiej przydomowej oranżerii









Ogrody zimowe zazwyczaj stanowią przedłużenie domu, tam też są najczęściej usytuowane, gdzie wykorzystana jest jedna ścian domu








Dwa ostanie zdjęcia trochę zawiały chłodem, ale czyż nie pięknie to wygląda zimą ?

Jeśli bardzo chcemy mieć ogród zimowy, ale z jakiś względów nasza bryła budynku na to nie pozwala możemy pokusić się o wolnostojący ogród zimowy, takowe też bywają, nie wiem czy są tańsze czy droższe od tych usytuowanych przy domu, ale nie wątpliwie też mają swój urok.







Choć powiem, szczerze, że po zastanowieniu, to chyba te wolnostojące jednak trochę nawiązują stylem do altan ogrodowych, przynajmniej według mnie ....

No cóż, fajna rzecz taki ogród, ja osobiście bardzo bym chciała zostać posiadaczką takiego cuda, ale z racji tego, że w najbliższej przyszłości a może nawet i tej dalszej raczej mi to nie grozi, dlatego śmiało zagłębiłam się w temat i o to co znalazłam.

Mianowicie, decydując się na taki wydatek, śmiało można powiedzieć luksusowy trzeba pamiętać o jego lokalizacji czyli czy będzie to ogród południowy, północny czy zachodni a może wschodni, kolejnym krokiem jest wybór materiału, czyli z czego nasz luksusowy nabytek będzie wykonany mamy do wyboru drewno, aluminium, stal i pcv, przy tym ostatnim musimy zwracać uwagę na kolor, gdyż pcv łatwo się odkształca, nie zaleca się stosowania pcv w ciemnych kolorach, gdyż łatwo łapie słońce i szybciej zmieni swój kształt.
Dach, drzwi i okna, co do dachu to panuje tu pełna dowolność, ponoć najczęściej dachy mają kształt pulpitowy i mansardowy a to z tego powodu, że są łatwe w wykonaniu. Drzwi, zazwyczaj stosuje się profile z tych samych materiałów co konstrukcja nośna ogrodu, okna także oparte są na tej samej konstrukcji. W przypadku drzwi najpopularniejsze ponoć są składane, gdyż nie zajmują dodatkowego miejsca, choć najlepiej sprawdzają się przesuwane, ale trzeba zwrócić uwagę czy przy zachodzeniu nie zaciemnią nam dodatkowo wnętrza. Okna zazwyczaj montuje się w dachu i najczęściej są uchylne lub przesuwane, dzięki temu można łatwo przewietrzyć wnętrze ogrodu, do ich otwierania wykorzystuje się drążki teleskopowe lub automatycznie za pomocą pilota lub klawiatury, od taki bajer ! Szyby w oknach to bardzo ważny aspekt, gdyż przeszklenia decydują o ilości przenikającego do ogrodu zimowego światła dziennego oraz o warunkach cieplnych panujących we wnętrzu, gdyż ogrody zimowe głównie składają się z samego przeszklenia. Jeśli ogród zimowy ma być dodatkowym pomieszczeniem mieszkalnym lub chcemy hodować w nim delikatne rośliny, powinniśmy zastosować szyby zespolone. W ogrodach zimowych powszechnie stosuje się szkło mineralne, które to jest odporne na uderzenia – dotyczy to przede wszystkim przeszklenia dachu, gdyż narażone jest ono na grad lub spadające gałęzie, innym rozwiązaniem jest szkło hartowane oraz tzw. bezpieczne, które dzięki warstwie folii po stłuczeniu nie rozsypuje się na ostre, kaleczące odłamki. Jeśli ogród zimowy jest bezpośrednio połączony z domem, można zastosować szkło antywłamaniowe. Z racji tego, że ogród zimowy to w większości szkło warto także pomyśleć o zacienieniu pewnych miejsc, można wykorzystać do tego celu rolety lub żaluzje, można także zastosować folie z tworzyw sztucznych. Kolejnymi ważnymi elementami są ogrzewanie i wymiana powietrza, co do ogrzewania sprawa ma się następująco, najczęściej stosuje się ogrzewanie podłogowe, które ma jedno ale, trzeba wybierać rośliny, które lubią taki rodzaj ciepła, można także zdecydować się na ogrzewanie kanałowe, które ogrzeje nam pomieszczenie równomiernie.
Świeże powietrze a raczej jego odpowiednia wymian w ogrodzie zimowym to bardzo istotna rzecz i nie chodzi tylko o regulację temperatury, ale też o wilgotności. Przy zbyt wysokiej temperaturze następuje roszenie szyb, co jest dosyć nieestetyczne, ale też powoduje zawilgocenie profili. Wietrzenie przez uchylenie drzwi lub okien jest dalece niedoskonałe i niekomfortowe, szczególnie w zimie. Dlatego w ogrodach zimowych stosuje się nawiewniki lub systemy wentylacyjne.

No to tyle teorii.

Ogrodu posiadanie jak już wspomniałam mi nie grozi, ale zgłębienie tematu poszło mi gładko, kto wie, może kiedyś, może gdzieś jakby coś będę przygotowana i nawet wiem co bym tam robiła...

A robiłabym właśnie to




Pozdrawiam
Lena


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz